Kategorie
Uncategorized

Jak pływanie wpływa na zdrowie?

Aktywność fizyczna jest niezbędna aby zachować zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne i duchowe. Już po kilku wizytach na pływalni (i pływaniu, bo samo siedzenie na widowni nie wystarczy 😉 ) okaże się że bóle pleców zniknęły, lepiej nam się oddycha i wykonuje codzienne czynności i przede wszystkim czujemy się lepiej psychicznie.  Dodatkowo dzięki pływaniu poprawisz siłę i wytrzymałość. Do pracy zaangażowane jest całe ciało, przy czym nie obciąża stawów. Zastanawiasz się jaki jest dokładny wpływ pływania na Twoje zdrowie? Poniżej przedstawię Ci w czym pływanie może Ci pomóc, oraz 8 powodów dla których warto pływać.

pływanie wpływa na dobre zdrowie psychiczne i fizyczne

 

Trening triathlonistów Kozak Team – pozytywny wpływ pływania na zdrowie

Pływanie dobre na wszystko

Trening pływacki niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych: poprawia odporność, wzmacnia układ krążenia oraz układ oddechowy, odciąża kręgosłup, redukuje stres oraz pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Pływanie, tak samo jak bieganie czy jazda na rowerze, jest wysiłkiem aerobowym. Oznacza to, że mięśnie są dotlenione, dzięki czemu mogą spalać energię zgromadzoną w tkance tłuszczowej. Pozytywny wpływ pływania na zdrowie jest bezdyskusyjny.

Problemy zdrowotne na które pomoże pływanie:

 

  • Przewlekłe bóle pleców

  • Ograniczona ruchomość w stawach

  • Zaburzenia oddychania

  • Problemy kardiologiczne

  • Wady postawy

  • Nadwaga

  • Powrót do sprawności po kontuzji

  • Trudności w oddychaniu po przebyciu COVID-19

Pływanie jest jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku. Jest wysiłkiem ogólnorozwojowym i wpływa pozytywnie na każdy układ w naszym organizmie.

8 powodów dla których warto pływać – zalety pływania:

 

  • Wspomaga układ oddechowy 

   Dzięki pływaniu, zwłaszcza takim kiedy wydech robimy do wody, poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego. W wodzie jest większy opór niż na powietrzu, dlatego oddychanie w środowisku wodnym wzmacnia mięśnie oddechowe, międzyżebrowe wewnętrzne i zewnętrzne oraz przeponę. Nacisk wody wymaga ich większej pracy – aktywnego wydechu. Standardowa pojemność płuc wynosi ok 5 l., natomiast u pływaków nawet 11 l.

 

  • Dobrze wpływa na układ kostno-stawowy

   Woda doskonale odciąża, zanurzone w niej ciało jest 10x lżejsze za sprawą siły wyporu. Nie obciąża więc stawów. Z tego względu pływanie jest szczególnie zalecaną formą aktywności fizycznej dla osób, które mają problemy ze stawami lub po przebytej kontuzji oraz z nadwagą.

  • Pomaga zrzucić zbędne kilogramy 

   Trening pływacki ma charakter aerobowy, zużywa zapasy energii zgromadzonej w tkance tłuszczowej, dzięki temu pozbywamy się tkanki tłuszczowej i wysmuklamy sylwetkę.

 

  • Poprawia kondycję i wytrzymałość 

   Pływanie angażuje duże grupy mięśniowe. Podczas treningu pływackiego pracujemy całym ciałem, a nie tylko wybranymi partiami. Nasze ciało staje się lżejsze, a mięśnie stają się silniejsze i rozciągają się, wykorzystując w pełni swój potencjał. Dodatkowo za sprawą tempa pływania i stylu pływackiego możemy popracować nad poprawą naszej wytrzymałości, szybkości czy siły.

 

  • Koryguje wady postawy

   Ból kręgosłupa często jest spowodowany siedzącym trybem pracy i wadami postawy. Pływanie zmniejsza nacisk na kręgosłup i koryguje wady postawy. Polecana jest przy wadach postawy i przebytych urazach. Poprzez gimnastykę korekcyjną w wodzie można można zapobiegać i leczyć istniejące już wady postawy.

 

  • Poprawia gibkość

   Ciało w wodzie ma możliwość wykonania większego zakresu rychu przy zmniejszonym ryzyku doznania kontuzji. Szeroki zakres ruchów pływackich uelastycznia więzadła i stawy. Ramiona wykonują krążenia, stawy biodrowe są aktywizowane we wszystkich osiach, a głowa z kręgosłupem wykonują serię skrętów w odciążeniu.

  • Pomaga zredukować stres

   Pływanie wpływa pozytywnie na nastrój. Jeśli potrafimy pływać, to czujemy się w wodzie lekko i przyjemnie (jeśli nie potrafimy – warto zapisać się na naukę pływania, dołącz do nas już teraz!). Pływanie jak każdy sport uwalnia dawkę endorfin, czyli hormonów szczęścia, które poprawiają nasz nastrój. Dodatkowo rytmiczne oddychanie i masaż otaczającej nas wody sprzyja rozluźnieniu. Wiele badań pokazuje, że wiele osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną, w tym pływanie, rzadziej choruje na depresję i częściej są szczęśliwi. Po ciężkim dniu, wystarczy 30 min pływania aby rozładować napięcie mięśni, poczuć się bardziej zrelaksowanym i spełnionym.

 

  • Obniża poziom złego cholesterolu

   Według badań wystarczy pływać 3x w tygodniu przez minimum 30 min żeby obniżyć ciśnienie krwi. Spada wtedy też tętno spoczynkowe, a to w konsekwencji powoduje obniżenie złego cholesterolu (LDL) we krwi. Zalety pływania są niepodważalne – dla zdrowia i ładnej sylwetki.

Który argument przekonał Cię, żeby zapisać się do nas na trening? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *